• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Організація харчування

Нормативно-правове та методичне забезпечення організації харчування у ДНЗ:

Указ презедента України №894/2019 "Про невідкладні заходи, щодо покращення здоровя дітей"

Закон України "Про дошкільну освіту" .

Закон України "Про дитяче харчування".

Закон України "Про безпечність та якість харчових продуктів".

Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах"

Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку" від 28 липня 2021 р. № 786

Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку" від 24 березня 2021 р. № 305

Наказ МОЗ України від 05.11.2021 №2441 "Про затвердження рекомендованого Примірного чотиритижневого сезонного меню рекомендованого для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6 (7) років у закладах освіти

Спільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України "Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах"

Спільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України "Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

Спільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України "Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах"

Наказ МОНМС України від 26.02.2013 N 202/165 Про затвердження Змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.

Лист Міністерства охорони здоровя від 22.06.2021 №26-04/1827312-21 "Щодо організації харчування у закладах освіти"

Рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.11.2021 №928 " Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти м.Харкова у 2022 році."

Наказ Департаменту освіти від 24.12.2021№910 "Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти міста у 2022 році

Наказ Управління освіти адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради від 28.12.2021 №205 " Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти району у 2022 році

Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у дошкільних навчальних закладах.

Рекомендації щодо проведення контролю за організацією харчування дітей (завантажити)

Рекомендації щодо прийому та видачі продуктів харчування (завантажити)

Відповіді на запитання до пунктів інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (завантажити)

Поради батькам щодо організації харчування дітей!

Дошкільники за день витрачають дуже багато енергії; для того щоб відшкодувати втрачену енергію, їсти їм необхідно достатньо багато. Якщо їжі вдосталь, організм дитини обов'язково отримає потрібну кількість калорій: почуття голоду зробить свою справу. Їжа, яку дитина з'їла без задоволення, механічно, засвоюється погано.

Крім того, якщо щоразу дитина змушена їсти за примусом, то в неї може сформуватися негативне сприйняття їжі взагалі. Постійні вмовляння, зауваження, нотації, покарання викликають у дитини неприємні емоції. Якщо ж подібна ситуація повторюється день у день, то неприємні відчуття, пов'язані з їжею, «запам'ятовуються».

Як наслідок, фізіологічний механізм апетиту буває настільки глибоко ушкоджений, що замість природного почуття голоду в дитини з'являється відраза до їжі при одному погляді на страви.

Апетит може втратити і цілком здорова дитина. Дорослим необхідно звернути увагу на те, чи не відшкодовує дитина капризами за столом брак уваги та любові.

Можливо також, що порушений сам режим харчування і дитина перебиває апетит солодощами та «перекусами».

Однаково шкідливим для дитини є як недостатнє, так і надлишкове харчування. За систематичного перегодовування дитині знадобиться максимальне напруження шлункової та кишкової секрецій для переварювання їжі. Таке зайве перенапруження викликає стійку відразу дітей до їжі. Дитина намагається звільнитися від надлишкової їжі частими відригуваннями або бяювотінням. Нерозумно змушувати дитину з'їдати все, що дорослі поклали на тарілку. Нехай дитина скаже, скільки їй покласти, або нехай покладе собі сама. З'ївши цю порцію, вона, можливо, попросить добавки. Якщо недоїсть, можна наступного разу дати дитині меншу порцію.

У разі якщо діти їдять мало у встановлений час, не допускайте, щоб вони могли щось перекусити між сніданком, обідом і вечерею: іноді дітям дають занадто калорійну їжу, яка псує апетит і приносить мало користі. Добовий раціон для дітей 5-7 років повинен становити 1600-1800 мл.

Труднощі, пов'язані з годуванням, не виникли саме зараз, у дошкільний період, а напевно прийшли з раннього дитинства. Багатьох дітей дорослі сварять не за небажання їсти, а за те, що вони обирають, що їм їсти, а що — ні, у той час як вони лише намагаються скористатися тими ж, що й у дорослих, правами: мати власні пристрасті, поводитись залежно від апетиту.

Визнайте: більшість із нас, дорослих, швидше залишаться голодними, ніж їстимуть нелюбиму їжу. Щоправда, дорослим рідко доводиться йти на такі крайності: ми купуємо в магазині продукти й готуємо їжу, яка нам подобається. Тільки дитина змушена їсти те, що їй запропонували дорослі: чомусь уважається, що вона повинна їсти все, що подано на стіл...

Для того щоб уникнути конфліктів і сварок за столом, необхідно проаналізувати ситуацію і з точки зору дитини, і з точки зору дорослого.

Точка зору дитини.
Нерозумно подавати дитині страву, яку вона не любить, а потім гніватися, що вона мало з'їла. Готуйте таку їжу, яку дитина їсть зазвичай, навіть якщо це означає, що замість якоїсь спеціально приготовленої страви доведеться зварити яйце або відрізати шматок сиру. Пам'ятайте: нікого ще не вдалося змусити полюбити якусь страву, намагаючись нагодувати нею силоміць. Нерозумно наполягати на тому, щоб дитина сідала за стіл, якщо вона не відчуває почуття голоду. Дитина має право не хотіти їсти, як і дорослі.

Точка зору дорослих.
Нерозумно потурати капризам дитина: вона повинна їсти те, що приготовлено. Нерозумно давати дитині завжди кращий шматок: якщо сьогодні вона хоче підсмажену скоринку — добре, нехай так і буде, і не змушуйте її їсти все, але не слід знімати підсмажену скоринку з решти порцій. Нерозумно дозволити дитині зіпсувати страву: якщо ви спекли пиріг із глазур'ю, а дитина бажає з'їсти всю глазур, то відріжте їй шматок пирога й нехай вона їсть що хоче; але це не надає їй права зняти глазур із усього пирога.

Дорослим необхідно пам'ятати про те, що дітей просто необхідно привчати до різноманітної їжі. З одного боку, організм отримуватиме необхідні мікроелементи та вітаміни, з іншого боку — розширюється діапазон харчових переваг. Зробити це можна легко, пропонуючи тільки спробувати незвичну їжу упродовж тижня. Покладіть на тарілку дитині дуже маленькі порції, усього потрошку. Оскільки вона не вгамує голоду такою кількістю їжі, вона попросить добавки. Якщо при цьому на тарілці залишиться їжа, яку вона ще не спробувала, попросіть спробувати її також, і тільки після цього додайте того, що дитині сподобалося. Завдяки цим невеликим хитрощам дорослі зможуть прищепити дитині смак до продуктів, які їй подобаються найменше, і при цьому уникнути примусового годування та боротьби.

Дорослим також не варто перейматися через те, що дитина відмовляється від певних продуктів (наприклад м'яса, яєць, свіжих овочів), віддаючи при цьому перевагу іншим продуктам (наприклад сиру та фруктам).

Розподіл їжі за калорійністю протягом дня повинен бути таким: сніданок 25%, обід - 35%, полуденок 20%.

Корисні для організму вітаміни та мінерали

Вітамін А - зір, шкіра, кістки, робота м'язів

Вітамін В1 - Обмін речовин, робота м'язів

Вітамін В2 - Енергія, зір, шкіра

Вітамін В8 - Нервова система, вирорблення білків та червоних кров'яних тілець

Вітамін В12 - Нервова система, правильний ріст дітей

Вітамін С - імунна система, кістки.

Вітамін D - Регулювання кальцію та фосфору, кістки та зуби, імунна система.

р/р для батьківської сплати за харчування

UA848201720314281012201038972

Кiлькiсть переглядiв: 513